اندیشه نگار /  اخبار /  خرید شرکت EMC توسط Dell

شرکت آمریکایی Dell با قراردادی به ارزش کل ۶۷ میلیارد دلار اقدام به خرید شرکت EMC کرده است. این مبلغ در دو بخش به صورت نقد و سهام به شرکت EMC پرداخت خواهد شد. سهامداران شرکت EMC به ازای هر سهم خود مبلغ ۳۳ دلار دریافت میکنند که این مبلغ 30% بیشتر از ارزش فعلی این شرکت در مبادلات بازار بورس است. ۲۴ دلار از این مبلغ به صورت وجه نقد و مابقی به صورت سهام دریافت خواهد شد. قسمت عمده این سهام مربوط به سهام شرکت VMware است که فعلا در اختیار شرکت EMC به عنوان یکی از سهامداران اصلی این غول دنیای مجازی سازی است. بر طبق این قرارداد شرکت VMware به صورت مستقل در بازار مبادلات باقی خواهد ماند و سهام آن قابل خرید و فروش خواهد بود. بنا بر توافقات انجام شده بین دو شرکت، این قرارداد تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ نهایی خواهد شد.

همه چیز به خاطر VMware
شاید مهمترین علت اینکه شرکتDell  چنین سرمایه گذاری عظیمی را برای خرید شرکت EMC انجام داده است نه فقط خرید خود این شرکت بلکه خرید شرکت VMware بوده است که هم اکنون قسمت اعظم سهام آن متعلق به شرکت EMC است. شرکت VMware معروف به غول مجازی سازی دارای بیشترین سهم از بازار پررونق مجازی سازی سرورها است که اگرچه رقیبان بزرگی مانند Hyper-V شرکت مایکروسافت را دارد اما در طی چندساله اخیر به یکه تاز بازار تبدیل شده است و علاوه بر تمرکز خود در تجارت مجازی سازی، دست به سرمایه گذاری در دیگر بازارهای نوظهور مانند شبکه های برپایه نرم افزار (SDN) زده است که بیش از پیش بر ارزش و اهمیت این شرکت در بازار پررونق دنیای تکنولوژی میافزاید. شرکتDell  با خرید شرکت EMC در واقع به طور غیرمستقیم علاوه بر این خرید بزرگ خود را به بزرگترین سهامدار شرکت VMware نیز تبدیل خواهد کرد که در عین حال که شرکت VMware یک شرکت مستقل باقیخواهد ماند اما عملا مدیریت کامل آن به شرکت Dell واگذار خواهد شد. با این اتفاق عملا شرکت Dell که هم اکنون عمده تمرکز خود را بر بازار کامپیوترهای رده PC دارد با یک جهش بزرگ به یکی از عمده ترین شرکت های بازار در دو زمینه ذخیره سازی اطلاعات و مجازی سازی سرورها نیز تبدیل می شود که همین جهش بزرگ شرکت Dell را به بزرگترین شرکت خصوصی جهان در صنعت فناوری اطلاعات تبدیل می کند.
با مالکیت قسمت عمده سهام شرکت VMware، عملا راه برای ورود سخت افزارهای تولیدی شرکت Dell به بازارهای هدف شرکت VMware مانند مجازی سازی، فناوری ابری و زیرساخت یکپارچه بسیار هموار خواهد شد و قدرت شرکت VMware به Dell این امکان را خواهد داد که به یک رهبر مطلق در بازارهای مورد هدف خود تبدیل شود. شاید بعد از ادغام این دو شرکت تنها نقطه ضعف باقی مانده برای شرکت Dell که مانع از تسلط محض آن بر بازار تکنولوژی شود عدم وجود رده قدرتمندی از محصولات در بازار محصولات شبکه است اما با توجه به سرمایه گذاری سنگین VMware در محصولات شبکه SDN احتمالا این موضوع نیز برای شرکت Dell مشکل ساز نخواهد شد.

تاثیرات این قرارداد در بازار تکنولوژی
بعد از اتمام این قرارداد و الحاق شرکت EMC به Dell، این شرکت به بزرگترین شرکت خصوصی بازار تکنولوژی تبدیل خواهد شد و همچنین از لحاظ حجم درآمد در رتبه سوم بعد از IBM و HP قرار خواهد گرفت. مایکل دل رئیس شرکت Dell بعد از اعلان رسمی این خرید اعلام کرد:
"ما به دنبال تجمیع توانایی شرکت Dell در بازار مشتریان کوچک و متوسط با توانایی شرکت EMC در بازار مشتریان بزرگ و سازمانی هستیم. این کار دامنه محصولات و راهکارهای ما را گسترده تر خواهد کرد و طیف کاملی از نیازهای بازار را پوشش خواهیم داد."
با این ادغام، شرکت Dell تصمیم دارد در بازارهای مختلف مانند سرور، ذخیره ساز، مجازی سازی، زیرساخت ابری و سیستم های یکپارچه به یکی از رهبران اصلی بازار تبدیل شود. البته شرکت Dell این مسیر را با تبدیل شدن به یک شرکت کاملا خصوصی از چندسال پیش آغاز کرده است و فعالیت خود را از تمرکز محض بر بازار کامپیوترهای شخصی به بازارهای دیگر نیز معطوف کرده است.
رثیس شرکت دل افزود: "سرمایه گذاری مشترک ما بر تحقیق و توسعه در بستر یک شرکت خصوصی، به ما توانایی، انعطاف پذیری و قدرت اجرایی بی رقیبی خواهد داد که نهایتا منجر به تحکیم رابطه ما با مشتریان خود در رده های مختلف خواهد شد."

ترجمه و تلخیص: خشایار اخوان _ مهرماه ۱۳۹۴
منابع:  
http://www.zdnet.com/article/dell-buys-emc-for-67-billion-will-bigger-be-better
http://www.pcworld.com/article/2991386/storage/dell-agrees-to-acquire-emc-for-us67-billion.html

تاریخ : دوشنبه 4 ارديبهشت 1396                      تعداد بازدید : 630 مرتبه
اطلاعات تماس
نشانی :  تهران -میرداماد - میدان مادر (محسنی)- پلاک ۵۰ - مجتمع اداری تجاری مریم - طبقه پنجم 
کُد پستی: ۱۵۴۶۹۳۴۱۳۹         پست الکترونیک: info@enegar.com
تلفن :  ۲۲۲۵۶۶۵۵-۰۲۱
فاکس :  ۲۲۲۲۸۴۰۱-۰۲۱
اوقات کار: شنبه تا چهارشنبه : ۸ تا ۱۶:۳۰    پنج شنبه ۹ تا ۱۲

telegram   aparat   instagram   Linkedin