اندیشه نگار /  اخبار /  گزارش سال ۲۰۱۴ موسسه گارتنر درباره تولیدکنندگان محصولات شبکه و تغییرات آن در ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶

مربع جادویی (Magic quadrant)

این دیاگرام مربوط به گزارش موسسه گارتنر در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴، جایگاه شرکت های فعال در این حوزه را در چهار بخش بیان می کند. 
 
 
 

شرکت HP 

شرکت اچ پی دارای شبکه پخش جهانی است و توسط شرکت H3C که به مالکیت خود درآورده است در کشور چین حضور قدرتمندی دارد. این شرکت در بازارهای مربوط به آموزش، سلامت و سازمان های دولتی بین رقبای خود پیشتاز رقابت است که این امر نشان دهنده شبکه فروش قدرتمند این شرکت است. این بخش از فروش محصولات حدود 90% درآمد این شرکت از محصولات شبکه را تشکیل می دهد. 
شرکت اچ پی در معماری های FlexCampus و FlexBranch با در نظر داشتن مدیریت یکپارچه برای شبکه های دارای تجهیزات ساخته شده توسط تولیدکنندگان مختلف، سیستم امنیتی یکپارچه، و قابلیت انطباق بالا برای شرکت ها و سازمان های بزرگ توانسته است راهکاری جامع برای شبکه های کابلی و بی سیم ارائه کند. همچنین این شرکت برای تقویت راهکارهای خود ویژگی های جدیدی را نیز به راهکارهای خود اضافه کرده است. به عنوان مثال، راهکار مدیریت شبکه توسط فضای ابری (Cloud) توانایی مدیریت اکسس پوینت های برپایه استاندارد 802.11n و 802.11ac را از نقاط مختلف به مدیران شبکه می دهد. شایان ذکر است که شرکت های کوچک و متوسط و همچنین سازمان های بزرگ می توانند محصولات اچ پی را در تمامی مقیاس های کاری همواره مورد توجه و بررسی قرار دهند. 
 

نقاط قوت:

شرکت اچ پی دامنه وسیعی از محصولات را ارائه می کند و همچنین دارای شبکه توزیع قدرتمندی در سراسر جهان است.
ارائه راهکارهای مدیریت یکپارچه و مدیریت توسط دستگاه های شخصی BYOD. 
ارائه راهکارهای مدیریت ابری با قابلیت اجرا توسط چندین ارائه کننده مختلف خدمات ابری برای ایجاد پایداری بالاتر
معرفی نرم افزار  مبتنی بر SDN که برای آگاهی از موقعیت دیوایس ها در شبکه 
 
 

نقاط ضعف:

شرکت اچ پی راهکاری بدون کنترلر را برای شبکه یکپارچه کابلی/بی سیم در HP 830 ارائه کرده است اما این راهکار برای سازمان های بزرگ طراحی نشده است. 
 
اگرجه که راهکار مرکز مدیریت هوشمند IMC ویژگی های مفیدی نظیر مدیریت یکپارچه، دسترسی میهمان و ... را ارائه می کند اما شرکت های کوچک و متوسط و همچنین سازمان ها باید به قیمت گذاری این خدمات و حداقل نیازهای سرور برای اجرای آن توجه داشته باشند. 
 
 
 

شرکت CISCO 

شرکت سیسکو با داشتن طیف کاملی از محصولات در بازار شبکه های کابلی و بی سیم، همچنین با حضور گسترده در سطح جهانی هنوز به عنوان بزرگترین تولیدکننده با بالاترین سهم از بازار به فعالیت خود ادامه می دهد. این شرکت دامنه وسیعی از راهکارهای Access Layer را ارائه می کند که شامل مدیریت شبکه، سیاست های شبکه و امنیت شبکه برای هردو نوع شبکه کابلی و بی سیم می شود. این شرکت با ارائه سرویس های مکان-محور (Location-Based) خود به عنوان بخشی از خدمات CMX توانسته است به رتبه نخست بازار دست یابد. توانایی سیسکو برای استفاده در محیط خرده فروشی تا محیط های تولیدی و اداری باعث شده است که راهکارهای این شرکت در همه جا قابل استفاده باشند. سیسکو تمرکز خود را بر روی بازارهای بخش عمومی، سلامت، آموزش و خرده فروشی قرار داده است اما همواره باید محصولات این شرکت را برای سازمان های متوسط و بزرگ لحاظ کرد. 
نرم افزارهای مدیریت Prime Network و ISE شرکت سیسکو به همراه اکسس پوینت های کابلی و بی سیم توانایی کافی برای پاسخ به نیاز بازار دارند. همچنین پیشرفت های شرکت سیسکو در زمینه خدمات مکان یابی توانسته است نیاز شرکت ها به مکان یابی با دقت در حد کمتر از متر را برآورده سازد بدون اینکه نیاز به استفاده از لایه ای جداگانه برروی راهکارهای مکان-محور باشد. 
ابتکارات شرکت سیسکو در زمینه لایه دسترسی عملیات و مدیریت شبکه را آسانتر می کند. مدل Catalyst 6800ia که به مدلهای 6500 و 6800 به عنوان سوییچ هسته متصل می شود به عنوان یک مرکز مدیریت سوییچ واحد عمل می کند. این شرکت همچنین راهکارهای برای حفظ ارزش سرمایه گذاری با استفاده از سیستم های ماژولار، تحلیل شبکه و دیوایس ها  و سیستم کاهش مصرف انرژی EnergyWise ارائه کرده است. 
 

نقاط ضعف:

باید توجه داشت که هم اکنون شرکت سیسکو از ۴ معماری مختلف برای لایه دسترسی استفاده می کنند که توسط گروه های مختلفی توسعه داده شده اند و لزوما رابط کاربری یکسانی ندارند و حتی عملکرد یکسانی نیز در مسائل مدیریتی، امنیتی و سیاست گذاری شبکه ندارند. مشتریان باید به این تفاوت ها دقت کنند و زیرساخت مناسب با هرکدام از این معماری ها را در تشکیلات خود مورد بررسی و تایید قرار دهند. همچنین ممکن است که به علت این تفاوت ها نیاز به آموزش های متفاوتی نیز مورد نیاز باشد. 
 
در سیستم CISCO ISE که  برای شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. توانایی محدودی در کار با سیستم ابری CISCO Meraki دارد. سیستم CISCO Prime نیز دارای مشکل مشابهی است. 
 
سیسکو 3602 و 3702 با چگالی بالا HDX نمی توانند با راهکار Meraki سازگار باشند. همچنین اکسس پوینت های Meraki با دیگر راهکارهای لایه دسترسی سیسکو سازگاری ندارد. 
 
مشتریان باید با توجه به امکانات ارائه شده قیمت را از لحاظ رقابتی بودن با دیگر تولیدکنندگان بررسی کنند.

شرکت ARUBA 

این شرکت عمده تمرکز خود را بر روی سیستم های بی سیم قرار داده است به طوری که 85% درآمد این شرکت را این رده از محصولات تشکیل می دهند. این شرکت با اراثه معماری دقیق توانسته از سیاست هزینه بر اساس نیاز مشتری حمایت کند. محصولات شرکت Aruba می توانند در هر دو حالت بدون و با کنترلر کار کنند که تحت عنوان Aruba Instant تبلیغ می شود. این محصولات با سیستم مدیریت جدید این شرکت بر پایه SaaS به نام Aruba Central و نرم افزار مدیریت قدیمی تر این شرکت به نام AirWave سازگاری کامل دارند. اپلیکیشن های سرویس شبکه نیز توسط نرم افزار ClearPass اجرا می شوند. همچنین این شرکت علاوه بر استفاده از قابلیت ابری در Aruba Central محصول اکسس پوینت جدیدی بر پایه استاندارد 802.11ac معرفی کرده است که قابلیت های زیادی برای ارتقا عملکرد WLAN ، امنیت و آنالیز شبکه در اختیار قرار می دهد. تکنولوژی این شرکت تحت همکاری با شرکت های Juniper و Brocade نیز عرضه می شوند. همچنین این محصولات تحت نام های Dell و Alcatel-Lucent نیز عرضه مجدد می شوند. 

نقاط قوت:

مشتریان درصد رضایت بسیار بالایی از نرم افزار ClearPass دارند. این نرم افزار به صورت یکپارچه با سیستم هایی نظیر Citrix و AirWatch هماهنگی دارد.
معماری ساده این محصولات به مشتریان انعطاف پذیری بالایی در نحوه به کارگیری و مدیریت آنها می دهد. 
راهکار ClientMatch ارائه شده توسط این شرکت مشکل انتقال کاربر بین اکسس پوینت های مختلف را حل می کند.
این شرکت تمرکز خود بر مسائل امنیتی را بیشتر کرده است. و راهکارهایی برای جلوگیری از دستکاری مخرب و همچنین یک سامانه دیواره آتش را برای محصولات خود توسعه داده است. این شرکت در این زمینه با شرکت های بزرگ امنیتی مانند Palo Alto Networks همکاری می کند.
نرم افزارهای ClearPass و AirWave از سیستم های غیر از Aruba  نیز پشتیبانی می کنند که این امر مدیریت و هماهنگی شبکه را بسیار آسان می کند.

نقات ضعف:

راهکارهای مبتنی بر شبکه کابلی این شرکت طیف گسترده کافی و جزئیات کاملی به اندازه رقیبان برتر این رده از محصولات را ندارند. این شرکت مجموعا سهمی کمتر از ۰/۵% در بازار این رده از محصولات به خود اختصاص داده است که ۳% درآمد این شرکت را تشکیل می دهد. 
۹۷% فروش محصولات این شرکت به صورت غیرمستقیم است و به همین علت مشتریان باید اطمینان حاصل کنند که توزیع کنندگان توانایی ارائه تمامی راهکارهای این شرکت را از طریق منابع معتبر دارند. 
اکسس پوینت های این شرکت که در حالت Instant Mode کار می کنند بعضی از قابلیت های معماری کنترلردار را ندارند. و طبق گزارشات دریافتی توسط گارتنر مشتریان در مورد اینکه از کدام حالت استفاده کنند دچار سردرگمی هستند.
 
گزارش مشابه در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ منتشر شده توسط همین موسسه نشانگر موفقیت شرکت HPE در بهبود و حفط  جایگاه خود در این صنعت می باشد
 
گزارش سال ۲۰۱۵
 
 
 
گزارش سال ۲۰۱۶
 
 
اطلاعات تماس
نشانی :  تهران -میرداماد - میدان مادر (محسنی)- پلاک ۵۰ - مجتمع اداری تجاری مریم - طبقه پنجم 
کُد پستی: ۱۵۴۶۹۳۴۱۳۹         پست الکترونیک: info@enegar.com
تلفن :  ۲۲۲۵۶۶۵۵-۰۲۱
فاکس :  ۲۲۲۲۸۴۰۱-۰۲۱
اوقات کار: شنبه تا چهارشنبه : ۸ تا ۱۶:۳۰    پنج شنبه ۹ تا ۱۲

telegram   aparat   instagram   Linkedin